Натуральна черепиця «Аляска»
(050) 356-58-66
(096) 586-00-20

Інструкція з Монтажу

Завантажити інструкцію у форматі Word

ТЕХНІЧНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ

Рисунок 1Модель: «ПОДВІЙНА РИМСЬКА»
Поверхня: гладка
Розміри: 330х420 мм
Опорна довжина: 399 мм
Висота профілю: 25 мм
Корисна ширина: 300 мм
Рекомендований ухил: від 22 градусів
Накладення: 7,5-10,5
Крок: 31,5-35
Витрата: 10 шт/м²
Товщина обрешітки від 24/48 мм
Вага: 4,2 кг

Склад черепиці: портланд-цемент, кварцовий пісок, фарбуючий пігмент,вода, акриловий барвник, окису заліза.

 

КУТ НАХИЛУ

Виходячи з особливостей черепичної покрівлі, кут нахилу, що рекомендується, становить від 22 до 65 градусів. Цей кут нахилу гарантує захист від дощових вод, снігу та поривів вітру без будь-яких додаткових матеріалів та витрат.

При монтажі черепиці від 12 до 22 та від 65 до 90 градусів необхідно користуватися герметичним гідроізоляційним шаром (спеціальна плівка) та обов'язково закріплювати черепицю. При кутах від 65 до 90 градусів, можливо, знадобиться посилення решетування. На кожній черепиці фірми Аляска є по 2 отвори для цвяхів, одного цвяха для закріплення черепиці цілком достатньо. Кріпляться черепиці при укріпленій покрівлі у шаховому порядку.

Необхідність використання утеплювача між кроквяними конструкціями покрівлі вирішується в кожному конкретному випадку. Для мансардних поверхів його використання просто необхідне.

 

КОНСТРУКЦІЯ ДАХУ І ОБРІШТУВАННЯ

Рисунок 2Крокви: рекомендується переріз не менше 50 х 150 мм (бажано 50 х 180 мм), крок крокв 60-90 см в залежності від навантаження та довжини кроквяних ніг (необхідна консультація з фахівцями з конструкції крокв).

Обрешітка: пиляний брусок хвойних порід (без обзолу та прохідних сучків) не нижче другого сорту.

Контробрешітка: мінімальний переріз брусків – 30х50 мм, застосовується на дахах із гідроізоляційною плівкою або нижньою покрівлею для вентиляції покрівлі. Для складних багатосхилих дахів і при великій довжині кроквяних ніг, товщина контробрешітки може бути збільшена до 50 мм.

Черепичний дах не вимагає повного покриття дерев'яного каркасу дошками. Каркас (крокви) необхідно накрити вітрозахисною, гідроізоляційною (пропускає воду назовні і не пропускає всередину) плівкою. Плівку кріплять безпосередньо до крокв покрівельними оцинкованими цвяхами або дужками степлера і закріплюють латами. Конструкцію даху у розрізі можна побачити на рис. 3.

Поперечний переріз обрешітки і крок крокв

Крок крокв
(міжосьовий розмір в см)
Перетин обрешітки(мм х мм)
≤ 75 30 х 50
≤ 90 40 х 50
≤ 110 40 х 60 або 50 х 50

Обрешітка складається з контробрешітки, яка паралельна кроквам, і перпендикулярної їм обрешітки. Обрешітка кріпиться одна від одної на однаковій відстані 31,5-35 см (з однаковим кроком, див. рис. 3), яка розраховується за таблицею 1. Нижня обрешітка повинна бути на 20 мм вище за звичайну обрешітки (див. рис.2 і 3), це забезпечує однаковий кут ухилу черепиці. Крок у звису розраховується з розрахунком виступу крайнього ряду черепиці не менше ніж на 60 мм за край звису (див. рис. 3). На багатосхилих дахах крок обрешітки розраховується для кожного схилу окремо.

Рисунок 3

Перед початком усіх робіт рекомендуємо перевірити правильність кроквяної конструкції, а саме: виміряти довжини кроквяних ніг, діагоналі скатів, довжини хребтів, звисів та ковзанів. Шнуркою або 2-метровою рейкою перевірити крокви на площину (відхилення не більше 5 мм на довжині 2 м).

Коли всі скати накриті решетуванням, можна приступати до укладання черепиці. При цьому обрешітка буде служити Вам опорою або сходами.

Корисна ширина черепиці становить 300 мм за загальної ширини 330 мм. Це пов'язано з тим, що черепиця накладається одна на одну при монтажі, і це треба враховувати під час покрівлі. Наприклад, ширина покрівлі 7 м. Для розрахунку з кожної сторони необхідно відняти 0,33 (перша черепиця) та розділити різницю на 0,3: (7-0,33)/0,3 = 22,23. Вам знадобиться 24 черепиці (перша з шириною 0,33 та 23 з корисною шириною 0,3). Відповідно ширина покрівлі буде 23*0,3+0,33 = 7,23, а не 7 метрів.

 

УКЛАДАННЯ ЧЕРЕПИЦІ

Черепиця кладеться знизу вгору і зправа наліво. Обов'язково кріпити цвяхами (прибл. 70 мм) усі крайні черепиці, тобто по периметру ската. Черепиця має 2 ненаскрізні отвори для цвяхів, які при необхідності необхідно просвердлювати і в жодному разі не пробивати безпосередньо. Вся решта черепиці кладеться прямо на решетування без будь-якого закріплення (при стандартному куті нахилу). Вага черепиці надійно триматиме її на схилі.

Викладіть (не закріплюючи) перший та останній ряди черепиці. Якщо на фронтоні черепиця не лежить урівень з лобовою дошкою, то це можна виправити зміщенням черепиці за рахунок люфта 3 мм у кожному стику. Фарбуючою шнуркою відбийте на латах фронтонні стовпці і так кожні 3 вертикальних стовпців. Розмітку вальмових та шатрових дахів починайте від середини скатів у напрямку до хребтів.

Кладемо першу праву нижню черепицю з урахуванням спуску за край і закріплюємо її. Потім кладемо весь нижній ряд і закріплюємо кожну черепицю. Далі кладемо другий ряд з правої черепиці і так до самого верху. Не забувайте кріпити всі крайні черепиці, оскільки є небезпека їхнього підриву вітром.

Для покращеного закріплення черепиці (зона вітрів, приморські райони, а також при куті нахилу від 12 до 22 і від 65 до 90 градусів) необхідно закріплювати черепицю в шаховому порядку. Тоді кожна закріплена черепиця утримуватиме нижню та праву черепицю і, відповідно, кожна незакріплена буде триматися верхньою та лівою.

Розрізати черепицю можна відрізною машинкою «турбінкою» з диском із алмазним напиленням. При цьому намагайтеся залишити хоча б один отвір для цвяха, так як вся черепиця, що розрізає, знаходиться біля країв покрівлі і вимагає закріплення до решетування.

ВАЖЛИВО!!! Про вагу черепиці. Намагайтеся навантажувати крокви та решетування рівномірно піднятою на дах черепицею. Складайте її стопками по 5 штук у різних місцях даху, щоб не проломити решетування із кроквами.

Рисунок 4Для виконання вентиляційної функції необхідно забезпечити доступ повітря знизу та виведення з-під коньків. У нижній частині скат захищений гребенем звісу і остання черепиця обов'язково виступає за межі стіни, щоб вода не затікала всередину. У верхній частині черепиця не доходить до верху для виходу повітря.

Верх даху накривається коньками. Для установки коньків використовується коньковий брус, закріплений спеціальними тримачами бруса конька до крокв. Між брусом та коньком кріпиться спеціальна вентиляційна стрічка, яка закриває доступ до нижньої поверхні конька та одночасно проводить повітря. Кожен гребінь кріпиться до бруса спеціальним кріпленням клямером (див. мал. 3 та 4).

Рисунок 5Укос двоскатного даху закривається універсальною бічною черепицею (див. рис. 5) для захисту від дощів і вітру. Нахльостування при укладанні складає 120 мм. Зазвичай такі скоси закриваються підшивною дошкою. Кожен універсальний скіс закріплюється цвяхами або саморізами.

Бічна цементно-піщана черепиця має відмінну особливість: вона застосовується як на правому, так і на лівому фронтонних звисах. Різниця полягає лише в тому, де буде просвердлено отвір під кріплення. Укладання фронтонного звису починається знизу нагору. Перша бічна черепиця упирається верхньою частиною в нижню частину другого ряду і кріпиться одним шурупом до кроквяної ноги. Наступна накриває першу і упирається своєю верхньою частиною в нижню частину рядової черепиці 3-го ряду тощо.

Кінець вальмового даху накривається закінченням конька (див. рис. 6). Закінчення кріпиться до конькового бруса клямером (утримувачем конька).

Рисунок 6

Для забезпечення кращої вентиляції даху (особливо для великих дахів) рекомендується використовувати вентиляційну черепицю (див. мал. 7). Необхідно класти по одній вентиляційній черепиці між кожними сусідніми кроквами. Укладання ідентичне укладання звичайної черепиці.

Рисунки 7-8

Для торців дахів необхідно використовувати з'єднувачі коньків «трійник» або «хрест» (див. рис. 8). Вони кріпляться до бруса цвяхом (великий посередині або по краях через з'єднувач та коньки). Коньки підкладаються під з'єднувачі.

 

ВЕНТИЛЯЦІЯ ДАХУ

Щоб уникнути руйнівної дії вологи, що конденсується між шарами утепленого схилу даху, її конструкція стає вентильованою.

Для цього, крім основного покрівельного матеріалу, використовується додатковий шар підпокрівельної гідроізоляції у вигляді міцної синтетичної плівки.

У будь-якому місці скату покрівлі поперечний переріз вентиляційного зазору повинен становити не менше 200 см/м. Висота зазору між гідроізоляцією та утеплювачем має бути не менше 2 см. Ці значення є мінімальними.

 

МОНТАЖ ВОДОСЛИВІВ

Рисунок 9

Водозливні жолоби встановлюються із захисними фартухами звісу (з оцинкованої сталі або ПВХ). Мінімальний ухил ринви становить 3 мм/м, крок встановлення кріплень ринви не більше 70 см (кріплення можна встановлювати на крокви ноги або контробрешітку при кроці крокв не більше 70 см. Якщо крок більше, необхідно поверх крокв виконати настил із дощок завтовшки не менше 30 мм). Кріплення згинаються таким чином, щоб передня кромка жолоба була нижчою за задню на 1 см.

 

ОБЛАШТУВАННЯ ГІДРОІЗОЛЯЦІЇ

Якщо Ви вирішили облаштувати мансарду, застосувати підпокрівельне та гідроізоляційне покриття просто необхідно.

Рисунки 10-11Для достатнього провітрювання утеплювача та крокв слід залишити вільний зазор між плівкою та утеплювачем не менше 2 см (Рис. 10).

Плівку укладайте поверх крокв вздовж карнизного звісу нахлестом не менше 10 см. Плівка кріпиться степлерними дужками, що забезпечується провис для вільного відведення конденсату від контробрешітки і крокв – не більше 2 см. Якщо плівка укладається в холодну пору, то її слід натягувати і кріпити без провису. Контробрешітка (бруски завтовшки не менше 30 мм, довжиною 1.35 м) прибивається вздовж крокв поверх плівки оцинкованими цвяхами з кроком близько 30 см. На розжолобі та хребті контробрешітка не доводиться 5…10 см до настилу та хребтової контробрешітки. Рекомендуємо зробити проливку водою укладеної плівки, тим самим перевіривши якість її укладання.

На скатах менше 16° під черепицею влаштовуйте нижню покрівлю (Мал. 11), що гарантує повний захист від води та снігу. Для цього поверх дощатого настилу 3 набивається контробрешітка 4 трапецієподібного перерізу вздовж крокв і вже зверху приклеюється або наплавляється бітумно-полімерна рулонна гідроізоляція 1 і монтується обрешітка 2.

РОЗРАХУНОК КРОКУ ОБРЕШІТКИ ДЛЯ ПОКРІВЕЛЬ З
РІЗНИМИ ДОВЖИНАМИ КРОКВЯНИХ НІГ

Крок обрешітки на звисі карниза (крок у звису) вимірюється по зовнішніх гранях брусків 1 і 2 (див. малюнок) і повинен становити від 32 до 39см. Цей розмір не є розрахунковим для основного кроку обрешітки і залежить тільки від кута нахилу скату та положення ринви.

Нависання черепиці нижнього ряду на жолоб має становити 1/3 його діаметра і досягається регулюванням другого знизу бруска.

Після фіксації брусків 1 та 2, встановіть верхній брусок 3 на відстані З см від точки перетину контробрешеток на ковзані.

Виміряйте відстань від верхньої грані бруска 2 до верхньої грані бруска 3. Даний розмір буде розрахунковим для визначення кроку обрешітки на цьому схилі.

Таблиця 1

Для схилу з ухилом       меньше 22° - крок обрешітки 31,5 - 32,5 см.
Для схилу з ухилом від 22° до 30° - крок обрешітки 33,0 - 34,0 см.
Для схилу з ухилом понад 30° - крок обрешітки 34,5 - 35,0 см.

Крок обрешітки на скаті (від 31,5см до 35,0см) вимірюється по верхніх гранях брусків, що набиваються, і залежить від ухилу скату. На багатосхилих дахах крок обрешітки розраховується для кожного схилу окремо.

Приклад розрахунку:

  1. Відстань, виміряна по верхніх гранях брусків 2 і 3, становить 795 см.
    Ухил ската 20°.
    Скільки рядів на скаті необхідно і достатньо?
    Мінімум: 795:32,5=24,46
    Максимум: 795:31,5=25,24
    Значить потрібно зробити розбивку на 25 рядів.
    Крок обрешітки становитиме: 795:25=31,8 см.
  2. Та ж відстань по брусках 2 і 3, що дорівнює 795 см, але ухил ската 27°.
    Скільки рядів необхідно і достатньо?
    Мінімум: 795:35,0=23,38
    Максимум: 795:33,0=24,09
    Отже, розбиваємо на 24 ряду.
    Крок обрешітки складе: 795:24=33.125 см.
  3. Та ж відстань по брусках 2 і 3, що дорівнює 795 см, але ухил ската 35°.
    Скільки рядів необхідно і достатньо?
    Мінімум: 795:35,0=22.71
    Максимум: 795:34,5=23.04
    Робимо розбивку на 23 ряди.
    Крок обрешітки складе: 795:23=34.57 см.

Для більш економного використання покрівельного матеріалу необхідно розраховувати мінімальну кількість рядів, з максимально допустимим значенням кроку в таблиці для даного ухилу скату.

Наступним етапом є нанесення розмітки кроку на контробрешітку.

Для більш точної розмітки рекомендується наносити мітки в площині контробрешітки, починаючи від верхньої грані бруска 2 у напрямку бруска 3. Величина кроку повинна залишатися незмінною по всій довжині контробрешітки.

Після встановлення брусків 1, 2 і 3 на площині, вимірюємо відстань по верхніх гранях брусків 2 і 3 строго по крайніх брусках контробрешітки прямокутного ската (довгі стрілки).

Припустимо, розміри на лівій та правій сторонах не збігаються (див. рис. 12). Різниця становить 9 см. З цього випливає, що бруски 2 та 3 не паралельні.

Рисунок 12

Крок у звісу (позначений короткими стрілками) - величина постійна по всій ширині даного ската: бруски 1 і 2 повинні бути паралельні один одному. Отже, брусок 2 не може бути використаний для регулювання відстаней на лівій та правій стороні.

Брусок 3 також повинен залишитися паралельним лінії конька.

Приклад розрахунку:

Розраховуємо крок обрешітки окремо на лівій та правій стороні. При цьому кількість рядів має бути однаковою.

Таблиця 2

Далі наносимо розмітку кроку обрешітки на крайній лівий (з кроком 32,4см) та крайній правий (з кроком 32,9см) бруски контробрешітки.

З'єднуємо фарбувальною шнуркою відповідні мітки лівого та правого брусків і відбиваємо на всіх брусках контробрешітки лінії для подальшого набивання брусків обрешітки.

Бруски обрешітки в даному випадку розташовуватимуться віялоподібно, але укладена на них черепиця, візуально утворює паралельні ряди, приховуючи косокутність ската.

Цей спосіб розмітки та набивання обрешітки рекомендується використовувати і при правильній геометрії схилу, для забезпечення більш точної розмітки рядів та усунення кривизни брусків обрешітки.